wtorek, 16 marca 2010

po co odnowa biologiczna?

Więc odnowa biologiczna jest odpowiedzią na zmęczenie w celu szybszego powrotu do stanu całkowitej efektywności – stanu sprzed zadziałania bodźca, jakim jest praca. Takie usytuowanie odnowy biologicznej w codziennej praktyce jest bardzo ważne, gdyż uświadamia, że najpierw jest bodziec wywołujący dany stan czynnościowy (zmęczenie), a następnie pojawia się odnowa biologiczna przyspieszające powrót do stanu sprzed zadziałania bodźca. To z kolei uświadamia, że odnowa biologiczna musi być stricte podporządkowana pod cechy bodźca wywołującego zmęczenie, czyli musi być kierunkowa, by w sposób optymalny przyspieszyć procesy wypoczynkowe, co jest niezmiernie ważne w procesie jej planowania, który wymaga zastosowania etapów zgodnych z nauką prakseologią.



Planowanie odnowy biologicznej wymaga zastosowania etapów zgodnych z prakseologią. Po podstawowych etapów planowania zaliczamy:


o Diagnozę – to najważniejszy etap, podczas którego uzyskujemy pełny obraz osoby, zawodnika umożliwiający określenie charakteru zmęczenia oraz wszelkich innych informacji służących do prawidłowego zaplanowaninia procesu OB.
o Prognozę – to etap przewidywania zmian, jakie powinny zajść po prawidłowym zastosowaniu środków (czynności) odnowy biologicznej. W etapie tym powinny być przewidziane realne ramy chwilowe na osiągnięcie określonych efektów środków odnowy biologicznej.
o Programowanie – to etap zaplanowania konkretnego działania w odnowie biologicznej. Działanie musi być efektem diagnozy i prognozy.
o Realizację – to etap realizacji zaplanowanego działania – etap ten jest praktyczną formą działania.
o Kontrolę – to etap, w którym kontrolujemy, czy efekty zastosowanych czynności odnowy biologicznej przyniósł wymagany efekt – określony w prognozie.



Reasumując odnowa biologiczna jest procesem złożonym, który powinien być stricte dopasowany do charakteru bodźca wywołującego stan zmęczenia, a w procesie kierunkowego planowania funkcjonowania powinno się posługiwać się etapami umożliwiającymi indywidualne implementację czynności przyspieszających wypoczynek (osiągnięcie stanu całkowitej efektywności psychofizycznej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz