wtorek, 16 marca 2010

czynności biologiczna - odnowa biologiczna


Czynności biologiczne – zwane również środkami biologiczno-medycznymi. To grupa czynności w skład, który wchodzą wszystkie działania mające na celu przyspieszenie procesów restytucji i regeneracji po wysiłkowej. Do priorytetowych czynności trzeba:

o Racjonalne żywienie – zapewniające odpowiednie odżywienie organizmu.
o Suplementację diety w dodatkowej składniki odżywcze zapewniające przyspieszenie procesów odnowy powysiłkowej.
o Metody fizykalne i mechaniczne wykorzystywane w celu przyspieszenia procesów regeneracji
o Monitoring stanu efektywnego organizmu.
o Kontrola antydopingowa
o Opieka lekarska nad osobami trenującymi jak również opieka profilaktyczna osób nie trenujących.



Czynności pedagogiczne – zwane również środkami pedagogicznymi – to grupa czynności związanych z racjonalnym planowanie pracy, obciążeń treningowych, planów startów, odnowy do procesu treningowego stricte indywidualizowanych do możliwości funkcjonalnych organizmu zawodnika, czy osoby nietrenującej.


W sporcie do grupy tej zaliczany jest kompleksowy program treningowy, gdzie charakter pracy, proporcje pracy do wypoczynku są osobiście wyselekcjonowane do zawodnika i zapewniają optymalną progresję treningową – zapobiegając jednocześnie powstawaniu monotonii, znużenia, przetrenowań (sympatyktonicznych i parasympatykotonicznych), czy kontuzji wynikających z nadmiernych przeciążeń.


Czynności psychologiczne – zwane również środkami psychologicznymi – to grupa czynności związanych z zapewnieniem komfortu psychicznego zarówno osoby pracującej jak i trenującej.

odnowa biologiczna czyli regeneracja

...

Odnowa biologiczna, jako zespół szeroko rozumianych czynności łączy się nierozerwalnie ze zmęczeniem, które w zasadzie jest procesem pierwotnym w przyrównaniu do odnowy biologicznej i to teraz w odpowiedzi na zmęczenie (dokładniej mówiąc na przeciwdziałanie zmęczeniu albo usuwaniu skutków zmęczenia) powstała odnowa biologiczna – jako świadome i celowe czynności zmierzające do zmniejszenia zmęczenia, czy przeciwdziałania jego skutkom.


Zmęczenie jest to rozbudowany i całkowicie odwracalny proces przekształceń czynnościowych w ustroju powstały w wyniku pracy i objawiający się okresowym zmniejszeniem zdolności do wykonywania pracy. Pod pojęciem pracy trzeba rozumieć każdą pracę zarówno fizyczną (zdolności wysiłkowe), jak również intelektualną (zdolności umysłowe).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz